Alergia a nietolerancja-jak je odróżnić?

0
(0)

Wielu z nas dotyka nietolerancja pokarmowa, jednak często mylona jest z alergią. Z naszego artykułu dowiesz się jak je rozróżnić.

Różnice między alergią a nietolerancją

Alergia związana ze spożyciem konkretnego produktu spowodowana jest czynnikami immunologicznymi. Objawia się ona nudnościami, biegunką, zaparciami oraz bólami brzucha. Mogą wystąpić również problemy skórne, głównie trądzik, atopowe zapalenie skóry, a także rumień. Inne nieprzyjemne dolegliwości dotyczą bólu głowy oraz zmianami masy ciała. Jakie są różnice między alergią a nietolerancją? Zasadnicza różnica wynika z ich pochodzenia. Nietolerancja pokarmowa nie ma związku z układem immunologicznym. Mylenie tych pojęć wynika z podobnych objawów.

nietolerancja a alergia

Jak radzić sobie nietolerancją pokarmową i alergią? 

Alergia a nietolerancja to jak już ustaliśmy znacznie się różnią, choć ich dolegliwości możemy zwalczać w podobny sposób. Po zdiagnozowaniu jednej z nich, należy zastosować się do odpowiedniej diety, która nie zawiera szkodliwych dla organizmu produktów. Warto jednak skonsultować zmiany w odżywianiu ze specjalistą np. dietetykiem, ponieważ wykluczając pewne składniki możemy przestać dostarczać organizmowi odpowiednich witamin i mikroelementów. Wtedy konieczne jest zastosowanie odpowiedniej suplementacji lub zamienników produktów. Walka o zdrowie będzie długotrwała, ale skuteczne zniwelowanie objawów poprawi nasz komfort życia.

Czy podobał Ci się nasz wpis?

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Brak oceny. Zagłosuj jako pierwszy!