Dermatoskopia co to? Podstawowe informacje o badaniu

0
(0)

Chcesz dowiedzieć się, dermatoskopia co to? W dzisiejszym wpisie odpowiem Ci na to pytanie! Dowiesz się, na czym polega to badanie, jak długo trwa, a także, kiedy i jak często należy go wykonywać. Jeśli jesteś zainteresowany, to zapraszam do dalszego czytania!

Dermatoskopia co to: na czym polega badanie?

Na pytanie dermatoskopia co to można odpowiedzieć, że jest to nieinwazyjna metoda badania skóry, błon śluzowych oraz znamion. Jej celem jest identyfikacja wszelkich zmian skórnych, wczesne postawienie diagnozy i na jej podstawie dobranie odpowiedniego leczenia. Metoda ta powszechnie wykorzystywana jest w profilaktyce leczenia czerniaka oraz nowotworów skóry. Badanie wykonywane jest za pomocą specjalnego urządzenia, zwanego dermatoskopem. Pozwala ono na kilkukrotne powiększenie znamion, a tym samym ich dogłębną analizę. Dzięki dermatoskopii jesteśmy w stanie odróżnić zwykłe, niegroźne znamiona barwnikowe od znamion niebezpiecznych. Czas trwania badania uzależniony jest od ilości zmian skórnych, ale średnio trwa od 40 minut do 1 godziny. Badanie jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, a także nie wymaga specjalnego przygotowania. Należy je wykonywać raz do roku, a w przypadku monitorowania podejrzanych zmian skórnych raz na 3 miesiące.

dermatoskopia co to - opis badania

Wskazania do wykonania badania

Odpowiedziałam już na pytanie, dermatoskopia co to, więc przyszedł czas, by odpowiedzieć na pytanie, kiedy należy wykonać to badanie. Dedykowane jest ono wszystkim osobom, posiadającym tzw. pieprzyki, niezależnie od ich ilości czy czasu trwania. Z badania powinny skorzystać także osoby, które są zaniepokojone zmianami w obrębie istniejących znamion lub osoby z nieokreślonymi zmianami skórnymi, które wymagają diagnostyki. Na badanie powinny zgłosić się również osoby z nowotworami skóry lub osoby, których krewni chorowali na raka skóry.

Czy podobał Ci się nasz wpis?

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Brak oceny. Zagłosuj jako pierwszy!