Wszystko co musisz wiedzieć o sukienkach wieczorowych!

0
(0)

Pochodzenie sukienek wieczorowych

Granica oddzielająca suknię wieczorową od – nazwijmy to – zwyczajnej potrafi być dość płynna, zwłaszcza dzisiaj, gdy sztuka projektowania mody rozwinęła się niesamowicie i czerpie z bardzo wielu źródeł, nawiązując, a nawet dekonstruując swoją historię. Wśród wieczorowych sukienek również istnieją awangardowe kreacje, chętnie łamiące zasady projektowania tego typu odzieży.

Najprościej więc powiedzieć, że główną zasadą istnienia podobnych kreacji jest okazja, na którą się je zakłada, oraz związana z nią elegancja i przywiązanie do szczegółów, pewien ciężar, który spoczywa na noszącej ją osobie związany z towarzyskim wymogiem odpowiedniej prezencji.

Również historia sukienek wieczorowych jest dość płynna. Ostatecznie już w starożytności wyższe sfery zakładały szczególne kreacje na szczególnie ważne wydarzenia. W średniowieczu normą było używanie dodatkowych ozdób, by zwiększyć elegancję ubioru – takich jak choćby treny. Jednak najbliżej tego, co kojarzy nam się z sukniami wieczorowymi, byliśmy w dziewiętnastym wieku.

letnia sukienka

Wtedy zaczęły pojawiać się projekty kreacji przygotowywanych specjalnie na eleganckie przyjęcia. Początkowo były one oczywiście nieco przesadzone, sięgające ziemi, przepełnione wręcz niezliczonymi ozdobami, jak i bufiastymi rękami. Z czasem, gdy zmieniała się moda oraz podejście do sztuki, zmieniały się również projekty wieczorowych sukienek, oddalając się od kiczowatego przepychu na rzecz tego, co dziś kojarzymy z elegancją.

W latach dwudziestych kreacje stały się niezwykle wręcz proste, minimalistyczne, by w kolejnych dekadach podejść nieco do klasyki, ale stawiając na większy seksapil i nieporównywalnie swobodniejsze ruchy. Suknie wieczorowe zaczęły szczególnie szaleć wraz z nadejściem rewolucji seksualnej (jak wszystko zresztą).

Projekty zaczęły sięgać wtedy po przeróżne inspiracje, ze szczególnym uwzględnieniem geometrii, pojawiły się dziesiątki nowych, ciekawych krojów, a wyobraźnia projektantów poszybowała w rejony tak egzotyczne, że można bez najmniejszego choćby fałszu w głosie stwierdzić, że to był złoty okres dla mody w ogóle, a zwłaszcza dla sukni wieczorowych, które stały się wtedy bardzo interesujące.

Typy sukni wieczorowych

Jeśli omawiamy rodzaje sukni wieczorowych, warto zwrócić uwagę na suknie balowe – to ich szczególny rodzaj, zarezerwowany, jak sama nazwa wskazuje na różnego rodzaju bale i inne tego typu uroczystości. Zazwyczaj nawiązują swoim przepychem do projektów z dziewiętnastego wieku – często są bardzo długie, pełne wszelakich ozdób i falbanek. Zazwyczaj mają odsłonięte rękawy, choć nie zawsze – mogą być one równie bogato zdobione co reszta kreacji.

Innych rodzajów sukienek wieczorowych jest tak wiele, że ciężko wymienić tu wszystkie. Suknia ołówkowa nie ma paska i skupia się na podkreślaniu talii. “Syrena” charakteryzuje się dopasowanym stanem i syrenim ogonem, który kończy kreację. Sukienka wieczorowa w kształcie trąbki jest podobna, ale rozszerza się wyżej (jak wspomniany instrument).

Kreacja w kształcę litery “A” stopniowo się rozszerza i nie ma żadnych falban, zaburzających konstrukcję. Tych krojów jest oczywiście znacznie więcej – każda kobieta znajdzie z pewnością taką suknię, która w pełni odpowiada jej potrzebom i wyczuciu stylu.

Czy podobał Ci się nasz wpis?

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Brak oceny. Zagłosuj jako pierwszy!